”Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı yüzde 33’ün üzerine çıktı. 2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41'e çıkarmak"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, teşviklerle kadınların iş hayatında güçlü bir şekilde yer almalarını sağladıklarını belirterek, "Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı yüzde 33’ün üzerine çıktı. 2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41'e çıkarmak" dedi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Borsa İstanbul'da düzenlenen gong çalma törenine katılan Bakan Kaya, Borsa İstanbul'un çeşitli uluslararası kuruluşlar ve dünya borsalarıyla verdiği desteğin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel bir anlam kazandırdığını anlattı.

 

Bugün Borsa İstanbul’da açılışı, Türkiye ve tüm dünya kadınlarının refahı için yaptıklarını aktaran Bakan Kaya, "Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini desteklemek için yaptığımız bu çağrının, tüm dünyada yankı bulmasını umut ediyorum" dedi.

 

Kadınlar için büyük ilerlemeler yaşandığını ancak alınması gereken daha çok mesafe olduğunu belirten Bakan Kaya, şöyle devam etti:

 

"Kadınlar sadece fiziki değil, psikolojik ve ruhsal şiddete de maruz kalıyorlar ki, bu şiddet yer yer diğerinden bile daha tehlikeli olup ve daha sürekli bir mahiyet arz ediyor. Kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle, şiddetle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Hem Hükümet hem de Bakanlık olarak kadının ekonomide, siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha aktif rol alması için pozitif ayrımcılığı getirdik. 15 yıllık iktidar dönemimizde kadının sosyal statüsünün yükseltilmesi ve hakları alanında yapılan düzenlemeler gerçekten tarihi bir dönüşüm sağladı. Getirdiğimiz teşviklerle kadınlarımızın iş hayatında güçlü bir şekilde yer almalarını sağlıyoruz. Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı yüzde 33’ün üzerine çıktı. 2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41'e çıkarmak.”

 

Kadının aile ve iş uyumunu güçlendirmek için pek çok kolaylık getirdiklerini, doğum ve süt izinlerinin yeniden düzenlendiğini, iş yerlerinde kreş ve gündüzlü bakım hizmetlerini yaygınlaştırmak için düzenlemeler yaptıklarını dile getiren Bakan Kaya, Büyükanne Yardım Projesi ile çalışan kadının iş ve aile hayatına bir kolaylık daha getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bakan Kaya, "Finans temininde, iş geliştirmede sağladığımız kolaylıklarla kadın girişimciliğine önemli destekler sağlıyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki sosyal yardımlarda ve sosyal hizmetlerde attığımız her adım, kadının yükünü hafifletiyor. Aile kurumuna verdiğimiz her destekle kadınımız güç kazanıyor" diye konuştu.

 

Kadınların aynı zamanda demokrasinin, özgürlüğün de teminatı olduklarını 15 Temmuz'da tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Bakan Kaya, "Ben bu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tüm şehit ve gazi kadınlarımıza ithaf etmek istiyorum. Dünya durdukça kadın şehitlerimizi asla unutmayacağız. Onların aziz hatıralarını her yerde yaşatacağız. Emanetlerine de sahip çıkacağız. Onlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün gerçek kahramanlarıdır" ifadelerini kullandı.

 

Borsa İstanbul’un açılış gongunu kadınlar için, eşitlik ve adalet için çaldıklarını kaydeden Bakan Kaya, "Umarım bu sesi, doğudan batıya tüm dünya duyar. Bu ses kadın girişimcilerimizin, kadın çalışanlarımızın sesi olsun. Emeğin, adaletin sesi olsun. Aynı zamanda vatanı için eşleri, evlatları şehit edilen onurlu, vefakar kadınlarımızın, annelerimizin sesi olsun” değerlendirmesini yaptı.

 

-İnegöl’deki kaza

 

Bakan Kaya, törenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 8 Mart Kadınlar Günü programı için Bursa'dan Ankara'ya giderken İnegöl'de kaza yapan işçiler için de başsağlığı diledi. 

 

Kazada 7 kadının hayatını kaybettiğini, 39 yaralının bulunduğunu kaydeden Bakan Kaya, şunları kaydetti:

 

"Borsa İstanbul'daki törenin ardından Bursa'ya hareket edeceğiz ve orada kadınlarımızın cenaze törenlerine katılacağız. Yaralılarımızı hastanelerde ziyaret edeceğiz. Çok acı bir hadise yaşadık. Kadınlar Günü için Ankara'ya gelmek üzere olan kadın işçilerimizi kaybettik. Milletimizin başı sağolsun. Ailelerine sabır diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Başımız sağolsun.”

 

Bakan Kaya, törene katılan 15 Temmuz gazisi Jale Usta'ya da plaket verdi.


Sonraki Sayfa: Bakan Kaya'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Önceki Sayfa : Bursa'da yolcu otobüsünün devrilmesi